Zúčastněné soubory

Zahraniční soubory:

UAM AZCAPOTZALCO, Mexico City, Mexiko

Folklorní soubor UAM Azcapotzalco byl založen v roce 2009. Spadá pod univerzitu v Mexico City a jeho členové jsou tedy především studenti. Už čtyři roky po svém založení se zúčastňoval nejvýznamnějších folklorních přehlídek v Mexiku a získával zde mnohá ocenění za zachovávání tradic a obohacování národní kultury. Ve svých vystoupeních prezentuje folklor z různých oblastí Mexika, někdy se španělskými či africkými prvky. Tance často zpracovávají do tematických pásem, například o svatbě, ďáblu, který ukradl duši krásné dívce, nebo o duchu ženy, která přišla o své děti. Tanečníky doprovází muzika s dvojími houslemi, vihuelou, guitarrónem a trumpetou.

MASTER‘S KILIÇ-KALKAN FOLKLOR DERNEĞİ, Bursa, Turecko

Město Bursa bývalo hlavním městem Osmanské říše a je také rodištěm bojového tance s meči a štíty, který pochází už ze 14. století. Pravidelnými údery meči vytváří tanečníci rytmus, a proto ke svému vystoupení nepotřebují hudební doprovod. Tyto tradiční tance byly v minulosti prezentovány mnoha osobnostem jako například britské královně Alžbětě, monacké kněžně Grace Kelly a představitelům mnoha asijských i evropských států. Pod názvem Master’s funguje skupina od roku 2007, kdy ji založilo 9 mistrů tohoto vznešeného umění.

BAWTUQUINHAS PBS & BAIYIAMBAS, Ribeira Grande de Santiago, Kapverdy

Bawtuquinhas & Baiyiambas je nová skupina a představuje ve svých vystoupeních divákům tradice kapverdského lidu často spojené s náboženstvím. Jejich tance představují důležité události ze života v komunitě, například sklizeň úrody. Při svých vystoupeních používají tzv. djembe bubny, tympány a kytary. Za cíl si kladou pomocí západoafrických tradic a silných hudebních rytmů duchovně propojovat celé lidstvo. Skupina také vydala hudební film Tchabeta – návrat ke kořenům.

FOLKLORE GROUP OF THE ST. PETERSBURG STATE INSTITUTE OF CULTURE, Petrohrad, Rusko

Hudební uskupení z petrohradského Státního kulturního institutu přispívá ke studiu národního dědictví a podílí se na oživování, uchování a rozvoji folklorních tradic v Rusku. Účastní se celé řady festivalů a soutěží, kde získává mnoho významných ocenění. Základ tvoří dívčí pěvecké trio Tsveten. Jejich název by se dal přeložit jako květen nebo květina, což symbolizuje mládí a barevnost hlasů mladých zpěvaček. Fungují sice čtvrtým rokem, ale i za tu dobu se staly laureáty mnoha celonárodních soutěží. Jedna ze slečen navíc doprovází zpěv hrou na akordeon a balalajku. Ženské hlasy doplní dva sólisté, jeden z nich také hrající na akordeon.

FOLKLÓRNY SÚBOR KYSUČAN, Čadca, Slovensko

FS Kysučan od svého vzniku v roce 1954 prezentuje nejen písně a tance z Kysuc, ale i z ostatních regionů Slovenska. V osmdesátých letech vzrostla kvalita souboru na úroveň předních slovenských folklorních souborů. V současnosti zpracovává autentický materiál a stylizovaně ho přenáší na scénu, vznikají choreografie z Liptova, Podpolaní a Horehroní a především Kysuc a Terchové. Od roku 1995 soubor reprezentoval Slovensko ve Francii, Švýcarsku, Izraeli, Mexiku, Polsku, Chorvatsku, Česku, Srbsku a Itálii. Je pravidelným účastníkem i na nejpřednějších slovenských festivalech ve Východné, Detvě, Terchové nebo Raslavicích. Při svých vystoupeních předvádějí také tradiční lidové hudební nástroje (pastýřské rohy, píšťaly, fujary, dudy).

Naposledy aktualizováno: 2017-08-21 23:00:01

Pomocná navigace:

 

Pořadatel festivalu:


    

 

 

Pořadatel KFF: Mediální partneři KFF:

SPaT Dyleň, Karlovy Vary Krajské listy krl° - Karlovarské radniční listy Český rozhlas