21. ročník Karlovarského folklorního festivalu

Karlovarský folklorní festival vstupuje do třetí dekády své existence. Za tu dobu se stal neodmyslitelnou součástí kulturního dění v Karlových Varech i celém kraji. I letos přivítá folklorní soubory z celého světa, představí divákům mnoho krásy a zajímavostí a možná i poučí o vlastních či exotických národních tradicích.

Festival nabízí kulturní vyžití pro každou věkovou kategorii i pro toho nejnáročnějšího diváka. Hledá-li někdo exotickou podívanou, jistě si vybere ze široké nabídky zahraničních souborů. Kromě tanečníků a hudebníků ze všech koutů Čech a Moravy se mohou návštěvníci těšit například na umělce z indonéského ostrova Západní Jáva. Přivítáme již třetí soubor ze Severního Kypru. Z evropských států se můžeme těšit na Itálii a Polsko. Samozřejmě nebude chybět oblíbené Slovensko. Organizátoři nezapomínají ani na nejmenší diváky, a proto nechybí ani pořady určené přímo dětem. Hlavním cílem celé akce je však posílit kladný vztah diváků k národním tradicím a oživovat lidovou hudbu a tance. Diváci přicházejí do přímého kontaktu s umělci ze všech koutů světa a navazují přátelství bez ohledu na národnost, rasu nebo náboženství, která trvají mnohdy na celý život. Festival tak otevírá dveře mezinárodnímu kulturnímu porozumění.

Akce, která začala skromně a nenápadně někdy v polovině devadesátých let se těší stále větším úspěchům. Veškerou organizační práci mají na svědomí členové karlovarského souboru písní a tanců Dyleň, jejich rodiny a přátelé, všichni pod taktovkou manželů Hankových. Za ta léta získal festival mnoho ocenění a diplomů, například titul Kulturní událost karlovarského kraje za rok 2010, stal se členem prestižní mezinárodní organizace IOV, navštívila ho obrovská spousta zajímavých souborů i významných hostů. Téměř každoročně organizátoři obohatí program novým pořadem a zvýší počet zúčastněných souborů nebo zvětší vzdálenost, ze které soubory přijíždějí.

Karlovarský folklorní festival roztančí nejen všechny městské kolonády, hlavní promenády a nejkrásnější sály, ale nabízí i pořady v Mariánských a Františkových Lázních, Jáchymově, Ostrově, Bečově nad Teplou a Lokti. Právě večerní koncerty v okolních městech budou probíhat první tři dny festivalu. V Karlových Varech zahájíme festival pořadem Wonderful Indonesia hned v úterý 6.9. v 19:30 v nádherném koncertním sále hotelu Imperial.

V pátek 9.9. už vypukne festival naplno, lidové muziky budou slyšet na každém kroku. Oficiální zahájení v 16:30 na prostranství před LH Thermal návštěvníkům nabídne ochutnávku pravého folklorního veselí, které bude vládnout městu po celý víkend. Pátkem zároveň začínají kolonádní koncerty, které budou probíhat až do neděle během celého dne a na všech karlovarských kolonádách. Ve 20:00 začíná v lázeňské léčebně Mánes jedinečná Folkorpárty, kde si mohou návštěvníci zazpívat a zatančit společně s účinkujícími v neformální a otevřenější atmosféře.

Sobota 10.9. roztančí doslova celé město. Lidové muziky budou k potkání na kolonádách, v Becherově vile, na prostranstvích před LH Thermal, Hlavní poštou či GH Pupp. V 16:00 projde městem Slavnostní krojovaný průvod, kde si návštěvníci budou moci prohlédnout všechny účastníky festivalu pěkně pohromadě. Festival pak vyvrcholí v 19:30 ve Velkém sále LH Thermal Galaprogramem, kde se představí všechny zúčastněné soubory s tím nejlepším, co ve svém repertoáru mají.

V neděli 11.9. mohou návštěvníci přijít od 9:30 posnídat se soubory na Tržní kolonádu a vychutnat si poslední vystoupení souborů v centru Karlových Varů. Odpoledne už se všichni přesunou do nádherných prostor přírodního amfiteátru pod hradem Loket. Od 12:30 se mohou ti nejmenší fanoušci folkloru zapojit do Folklorní stezky, která nabídne zábavu i ponaučení. Ve 14:30 pak začne poslední pořad 21. Karlovarského folklorního festivalu - Mezinárodní folklorní odpoledne, kde se všichni společně rozloučíme s uplynulým kulturně stráveným týdnem.

Malou památku, tradiční pokrmy nebo umělecké výrobky si budou moci návštěvníci zakoupit od středy 7.9. na Jarmarku lidových řemesel před LH Thermal a Hlavní poštou nebo od pátku 9.9. na Podzimních porcelánových slavnostech u GH Pupp.

Nenechte si ujít pestrobarevnou podívanou a přijďte si s námi zatančit a zazpívat! Těšíme se na Vaši návštěvu. Více informací najdete na našem webu www.kffestival.cz nebo na našich facebookových stránkách.

 
Lucie Josefa Lamačová
PR, styk s médii
SPaT Dyleň
lamacova.lucka@seznam.cz
+420 730 548 703

Naposledy aktualizováno: 2016-07-13 23:17:03

 

Pořadatel KFF: Mediální partneři KFF:

SPaT Dyleň, Karlovy Vary Krajské listy krl° - Karlovarské radniční listy Český rozhlas