Proč to děláme?

Soubor písní a tanců Dyleň občas cestuje po světě.Dostává se i do zemí a krajů velmi vzdálených, kde se pak často Dyleňáci setkávají s tanečníky a hudebníky ze zemí ještě vzdálenějších. Při jedné takové cestě do dálky jsme se setkali se souborem z Bruneje. To je maličký sultanát na ostrově Borneo. A mladí tanečníci z Bruneje se nás tehdy ptali, zda nám cestu na festival také platí náš sultán. Odpověděli jsme, že nemáme žádného sultána, nýbrž prezidenta. Další otázka zněla, zda nám tedy cestu hradí náš prezident. Zasmáli jsme se a sdělili, že nikoliv. Tak tedy náš premiér? Sponzor? Po pravdě jsme řekli, že si cestu platíme my sami. Reakcí byla udivená otázka: A proč to teda děláte?! Na některé jednoduché otázky neexistuje jednoduchá odpověď. Proto, že nás to i po létech prostě baví. Proto, že si myslíme, že lidová hudba a tanec je něco, co nás odlišuje od ostatních. Že sítem času prošlo do dnešní doby to, co stojí zato dál uchovávat a předávat. Protože je to koníček, při němž se člověk i na opačném konci světa potkává se stejně naladěnými lidmi. Protože to je cesta ke kořenům vlastní kultury. Proto, že je pořád dost dětí, které se chtějí učit zpívat a tancovat. Proto, že (a teď doslova cituji vedoucí jednoho špičkového souboru ze Slovenska) „Kto robí folklór, nie je blbec!“

Toto všechno jsou ty pravé důvody, proč na jeden týden v roce odhazujeme své profese a stávají se z nás organizátoři, provianťáci, stavěči a bourači, průvodci, taxikáři, umývači nádobí, odnašeči odpadků, roznašeči čehokoliv, prodavači a podavači, informátoři a obsluhovači – prostě zázemí folklorního festivalu.

Budeme to všechno rádi a ochotně dělat letos znovu, už pojedenadvacáté. S jedním jediným cílem. Aby se vám 21. Karlovarský folklorní festival líbil. Také proto to děláme!

 
Eva Hanková

Naposledy aktualizováno: 2016-07-12 23:22:59

 

Pořadatel KFF: Mediální partneři KFF:

SPaT Dyleň, Karlovy Vary Krajské listy krl° - Karlovarské radniční listy Český rozhlas